Adwords kampány elindítása lépésről-lépésre
Tartalomjegyzék:
Konverzió követés beállítása
Adwords Kampány létrehozása
Adwords kampány célzás beállítások
Adwords kampány költségkeret
Hirdetéscsoport és hirdetés létrehozása
Egy teljesen kezdő, de még egy rutinosabb vállalkozó is elbizonytalanodik az Adwords kampány elindításakor. A Google Adwords fiókba belépve biztos elsőre sok lehet számunkra az információ. Azt se tudjuk milyen sorrendben dolgozzunk és mit hol találunk a hirdetési beállításoknál. Hiába a Google Support, még azzal együtt is igazi kihívás egy Adwords kampány elindítása.
Cikkükben megmutatjuk, hogy egy teljesen friss Ads fiókban mik a teendők, ami még egy rutinosabb hirdetőnek is jól jöhet. A haladók számára érdemes átfutni, hogy tényleg minden beállítást jól csináltak-e, nem maradt-e ki valami a munkájuk során.
Útmutatónk a keresési kampányok elindításának menetét írja le. Mielőtt azonban még bármibe is bele kezdenénk állítsuk be, hogy mérhetőek legyenek az Adwords kampányaink.
Konverziókövetés beállítása
Egy Adwords kampány esetében az egyik legfontosabb, hogy mérni tudjuk az eredményeket. Ha nem kapunk erről megfelelő adatok, akkor nem tudjuk eldönteni, hogy a hirdetésünk jövedelmező vagy sem. A fiókunkál ezért ez elegyen az első lépés, amit beállítunk. Az Ads-nak úgyis szüksége lehet pár napra, hogy ténylegesen mérni tudja az adatokat.
Lépések:
- A felső menüsorban találunk egy olyan menüt, hogy Eszközök és beállítások. Ez a jövőben még sokat lesz a segítségünkre. Kattintsunk a Mérés oszlopban a Konverziók lehetőségre.
- A bal felső sarokban találunk egy kék színű kört benne egy plusz jellel. Az Adwordsben többször is fogunk ezzel találkozni. Itt erre kattintva tudunk új konverziót létrehozni.
- A következő oldalra érkezve választhatunk, hogy minek a konverzióját szeretnénk nyomon követni. Jelen esetben a webhelyünkét. Kattintsunk erre a lehetőségre.
- A kategóriák között válasszuk ki, hogy milyen konverziót szeretnénk követni. Persze az lesz majd a legjobb, ha a lista közül többet is követünk, de most fókuszáljunk a legfontosabbra. Ez lesz a Vásárlás. Amikor a vevő a vásárlást követő köszönő oldalára érkezik a weboldalunkon, azt fogja konverziónak érzékelni az Adwords.
- Nevezzük el ezt a konverziót, jelen esetben Vásárlás-nak.
- Az Érték-nél jelöljük a következőt: Eltérő értéket használjon az egyes konverziókhoz. Az alapértelmezett érték legyen 0.
- Végrehajtások száma ebben az esetben Minden.
- Az Átkattintásos konverzió időtartama lehet akár 90 nap is, de állítsunk be rá legalább 30 napot.
- Kattintás nélküli konverziós ablakot is állítsuk be tetszés szerint.
- Javasolt bepipálva hagyni, hogy ezeket is számítsa bele a konverziókba.
- A Hozzárendelési modell-nél maradhat az Utolsó kattintás beállítása.
- A következő oldalra érkezve válasszuk A címke telepítése saját kezűleg opciót, ha van hozzáférésünk a weboldalunknál és mi is el tudjuk helyezni a kódrészletet. Ha nincsen ilyenre mód vagy szeretnénk a fejleszőre bízni ezt a feladatot, akkor válasszuk A címke elküldése e-mailben opciót.
- Új Adwords fiók esetében biztosan ezt a lehetőséget kell majd kijelölnünk: A globális webhely címke nincs telepítve az összes HTML-oldalon.
- A Globális webhelycímke kódrészletét kell kimásolnunk innen és elhelyezni az oldalunkon. A beállítás helyét webshop motortól függően más és más elnevezéssel találjuk, de általában a SEO beállítások fül alatt kell keresni a Google Ads beállításokat. Azon belül pedig a Google Ads konverziós kód elnevezést.
Ezzel meg is volnánk a vásárlást követő konverzió beállításával. El kell indítanunk legalább egy kampányt és várnunk legalább egy-két napot, hogy lássuk a beállításunk eredményes volt. Ezt ellenőrizhetjük majd, ha belépünk ugyan így a Beállítások – Konverziók menüpontba és a Követési állapot oszlopban ellenőrizzük.
Adwords kampány létrehozása
- A bal oszlopban válasszuk a Kampányok lehetőséget. Itt is találkozni fogunk a bal sarokban a kék körrel. Kattintsunk erre az új kampány létrehozásához.
- Ki kell választanunk, hogy mi legyen a kampányunk célja. Húzzuk rá az egeret az egyes lehetőségekre, ahol bővebb tájékoztatást kapunk arról mit is jelent egy-egy cél. A cél kiválasztása az eredmények statisztikájában lesz lényeges. Kitűzhetünk egy kisebb célt is elsőre, a Webhely forgalom növelését vagy lehet egyből az Értékesítés a célkitűzésünkben.
- Kampánytípus kiválasztásakor válasszuk a Keresés lehetőséget. Ebben a cikkben ezt fogjuk bemutatni, mert ez a leggyakrabban használt kampánytípus. A Google Adwords hirdetésekben azonban javasolt több kampány típus egymás mellett futtatni. A következő blog bejegyzéseinkben majd ezek beállításairól is lesz szó.
- Nevezzük el a kampányunkat, ami általában egy termékcsoport neve lesz. Mondjuk masszázsfotelek. Lejjebb görgetve a Display Hálózat-nál vegyük ki a pipa jelet. Ez sajnos automatikusan így van beállítva, de a keresési hirdetéseket érdemes külön kezelni a display hirdetésektől. Erre mindig ügyeljünk, ha egy új kampányt indítunk a jövőben.
- Nyissuk le az elrejtett kis fület is, a További beállítások-ra kattintva. Itt tudjuk időzíteni a kampányunkat. Ez akkor lesz nagyon lényeges beállítás, ha olyas valamit hirdetünk, ami határidőhöz kötött. Mondjuk egy utazásnál megvan adva a jelentkezési határidő. Ebben az esetben célszerű megadni, hogy a kampány álljon le a jelentkezési határidő előtt egy nappal. Így nincs elfelejtve és nem kell aznap belépnünk az Adwords fiókunkba, hogy kézzel állítsuk le a kampányt.
- Ahhoz, hogy a Google Analytics-ben pontosan nyomon tudjuk követni melyik kampányból mennyien érkeztek, ahhoz érdemes létrehozni egy követő URL-t. Ha szeretnél egy ilyen beállítást a kampányodhoz, akkor kattints a További információk lehetőségre, ahol a nyomon követési beállítások részleteit olvashatod.
- Dinamikus keresési hirdetések beállítása opciót jelen esetben hagyjuk ki.
Google Adwords kampány célzás beállítások
- Egy Google Adwords kampány esetében fontos, hogy pontosan állítsuk be a célzást. Ha webáruházunk van és csak Magyarországra értékesítünk, akkor jelöljük be Magyarországot. Ha helyi boltot hirdetünk, akkor egészen pontos célzásra van szükségünk. Állítsuk be a boltunk hány kilométeres körzetében szeretnénk, hogy a hirdetés megjelenjen. Kattintsunk tovább a Helybeállításokra is. A célok és a kizárás is fontos lehet számunkra. Lehet, hogy a célpiacunkban az nem tartozik bele, akik mondjuk külföldről utazott Magyarországra és ideiglenesen tartózkodik itt. Itt állítsuk be a számunkra megfelelő célzást.
- A nyelv általában a magyar, ha Magyarországra hirdetünk.
- Közönségek kiválasztása egy nagyon jó szűrést adhat számunkra, hogy azoknak jelenjen meg a hirdetés, akik nagy eséllyel érdeklődnek a termékünk iránt. Itt kattintsunk a Böngészés fülre és pipáljuk be azokat a lehetőségeket, ami kapcsolódik a termékünkhöz vagy szolgáltatásunkhoz.
- Érdemes kezdetben Megfigyelésre állítani a célzást.
Adwords kampány költségkeret
- A költségkeretet ne hagyjuk üresen, ha nem szeretnénk ész nélkül költeni a reklámokra. A napi minimum ajánlott keret egy kampány esetében 2000 Ft. Persze minél több pénzt tudsz költeni egy-egy reklámra, annál nagyobb az eséllyel tudsz jól szerepelni a Google-ben. Kezdő hirdetőként viszont nem ajánlatos jóval nagyobb napi kerettel dolgozni, hisze még teszteled a rendszert. Egy téves beállítás elviheti akár az egész napi keretedet is feleslegesen.
- A hirdetésbővítmények szintén egy nagyon hasznos beállítás, bár nem kötelező a kampány elindításához. Erről a beállításról egy következő cikkünkben olvashattok majd.
Hirdetéscsoport és hirdetés létrehozása
Egy kampány alá több hirdetéscsoport is tartozhat. Ez általában a fő termékcsoportunk egy-egy alkategóriája. Például egy masszázsfotel lehet standard és prémium. Különböző célcsoportot célzunk meg vele ezért érdemes külön hirdetéscsoportban kezelni őket.
- Nevezzük el a hirdetés csoportunkat
- Adjuk meg a keresési kifejezéseket, amire szeretnénk, hogy a hirdetésünk megjelenjen. Végezzünk el egy kulcsszó kutatást, hogy biztosan olyan kifejezések kerüljenek ide, amire elég találat érkezik. Viszont ezt a listát a későbbiekben bármikor ritkíthatjuk és bővíthetjük. Figyeljünk oda, hogy a kulcsszavakat általános egyezés, kifejezés egyezés vagy pontos egyezés kategóriába soroljuk. Erről találunk bővebb leírást, ha a listánk alatt a További információk lehetőségre kattintunk.
- A Mentés és folytatásra kattintva már készíthetjük is a hirdetés szövegét.
A jó hirdetési szövegek összeállításáról egy következő cikkünkben adunk tanácsokat. A hirdetéseket elkészítheted adaptív formában is, erről itt olvashatsz bővebben. Érdemes folyamatosan figyelni a blog bejegyzéseinket, mert a Google Adwords kampány optimalizálásához még sok hasznos információval fogunk szolgálni. Ilyen lesz a korábban említett kulcsszó kutatás, az egyes kampány típusok beállításai, hirdetési bővítmények kezelése, a kreatív hirdetési szövegek elkészítése, a kulcsszó tisztítás és még sok más.
Várunk vissza, addig is eredményes Adwords kampányokat kívánunk!